Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

XLIV Sesja Rady Gminy Jasienica

Ocena użytkowników:  / 8
SłabyŚwietny 

Sesja z dnia 9 października 2014 roku: W informacji z międzysesyjnej działalności wójt podał, że dobiegają końca prace w Mazańcowicach na ul. Starobielskiej.

Są prowadzone rozmowy w sprawie uregulowania wody, która w dużych ilościach spływa z Kępy Międzyrzeckiej, tak aby nie zalewała mieszkańców. Niestety spółki wodne obecnie nie mają pieniędzy, ale są prowadzone rozmowy, aby sfinalizować odwodnienie w przyszłości.

Wójt podał, że otrzymano środki w kwocie 230.000 zł na usuwanie skutków powodzi na drodze Kopiec około 1 km. Przetarg wyszedł drożej bo na kwotę 450.000 zł i teraz się stara o pozyskanie dodatkowych środków. Podał również, że lada dzień zostanie ogłoszony przetarg na budowę chodnika Rudzica-Jasienica i Jasienica-Rudzica w dwóch odcinkach po 700 m.


Następnie radni podejmowali następujące uchwały:


- w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Jasienica lub jej jednostkom podległym, warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazania organu uprawnionego do udzielenia tych ulg,


- w sprawie określenia formatu elektronicznego, warunków i trybu składania formularzy informacji i deklaracji na podatek od nieruchomości, podatek rolny i podatek leśny oraz możliwości składania deklaracji na podatek od środków transportowych za pomocą komunikacji elektronicznej,


- w sprawie określenia warunków i trybu składania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej ,


- w sprawie zaopiniowania zweryfikowanej propozycji planu Aglomeracji Bielsko-Biała – Wapienica,


- w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Jasienica – w związku z budową gazociągu przez firmę Gaz System przy zastosowaniu spec ustawy należało uchylić wcześniej podjętą uchwałę o rozpoczęciu procedury umieszczenia w studium planów gazociągu. Spec ustawa pozwala na szybsze przeprowadzenie prac.


- w sprawie wyrażenia zgodny na ustanowienie odpłatnej służebności gruntowej przejazdu i przechodu na drodze, która znajduje się na strefie ekonomicznej i będzie prawem dla potencjalnych nabywców gruntów przemysłowych,


- w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż prawa własności niezabudowanej nieruchomości gruntowej, położonej w obrębie ewidencyjnym Międzyrzecze Dolne – do sprzedaży w trybie przetargu zostanie wystawiona działka na terenach przemysłowych na strefie 1 ha, cena wywoławcza za 1 m2 105 zł netto.


- w sprawie wyrażenia zgody na nabycie prawa własności niezabudowanej nieruchomości gruntowej, położonej w obrębie ewidencyjnym Jasienica, nieruchomość położona w Jasienicy niedaleko kościoła rejon drogi Rodzinna i Kościelna z przeznaczeniem pod parking,


- w sprawie zmian budżetu Gminy Jasienica na 2014 i Wieloletniej Prognozy Finansowej,


- w sprawie przyznania dotacji dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu Gminy Jasienica na rok 2014,


- w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego Statutu Gminy Jasienica,


- w sprawie przekazania Wójtowi Gminy Jasienica do rozpatrzenia zgodnie z właściwością pisma Państwa A_ i M_ Z,


- w sprawie przeprowadzenia kontroli przez Komisję Rewizyjną Rady Gminy Jasienica,


Radni zapoznali się z informacją o przebiegu wykonania budżetu Gminy Jasienica za pierwsze półrocze 2014 roku.
W zapytaniach i interpelacjach powiedziałem, że cieszę się, że wójt zaangażował się w rozwiązanie problemu mieszkańców Mazańcowic, którzy są zalewani z wodą deszczową z Kępy Międzyrzeckiej. Myślę, że im więcej osób będzie pomagało rozwiązać ten problem tym szybciej będzie załatwiony.


Radny Leszek Mroczko zapytał kiedy będziemy podejmowali uchwałę o nowym studium. Pytał również czy jest termin zakończenia inwestycji narzucony projektem dofinansowania do budowy strefy z Urzędu Marszałkowskiego, którego nie można przekroczyć. Wójt podał, że przymierzają się do ogłoszenia przetargu na sprzedaż działki na strefie. Nie ma terminu w którym należałoby zbyć grunty po zakończeniu inwestycji. Wice wójt Krzysztof Wieczerzak podał, że trwają ostatnie uzgodnienia studium i za niedługo powinno być wyłożone.


Radny powiatowy Józef Herzyk potwierdził brak środków w spółkach wodnych. Należy do tematu podejść i próbować go rozwiązać. Podał, że do Gminy Jasienica ściągnął 5 t żywności do zagospodarowania dla szkół i innych podmiotów.
Radny Tadeusz Kuś ponaglił sprawę studium. Poparł również rozwiązanie problemu spółek wodnych. Zapytał również co z tematem wydzielenia parkingu pod szkołą w Mazańcowicach. Wójt podał, że jest już podział geodezyjny i teraz trzeba się tylko zastanowić jak to wykonać.


Sołtys Zdzisław Florek poruszył sprawę działania półek wodnych, jego zdaniem ten problem w następnej kadencji powinien zostać rozwiązany. Jako kandydat startujący z komitetu wójta Janusza Pierzyny poruszył również temat wpisów i komentarzy zamieszczonych na stronie internetowej Mazańcowice.net. związanych z umieszczoną informacją o jego kandydowaniu do Rady Gminy Jasienica. Odczytał pismo skierowanie do administratora strony, w którym zwraca się z prośbą o wykasowanie wpisów dyskredytujących go w opinii publicznej, w innym razie złoży wniosek do sądu w trybie wyborczym i wręczył go mnie jako szefowi klubu radnych Dialog i Porozumienie twierdząc, abym nie traktował tego osobiście. Nie odpowiedział na moje pytanie czy klub Prawo Rodzina Samorząd również dostał takie pismo.
Przewodniczący Rady Gminy zaznaczył, że sesja Rady Gminy nie jest miejscem na prowadzenie kampanii przedwyborczej. Takie sprawy winny być załatwiane poza posiedzeniami Rady Gminy.
Wójt poparł Zdzisława Florka.


Radny Leszek Mroczko z oburzeniem zareagował na wystąpienie kandydata Zdzisława Florka. Stwierdził, że sesja to nie miejsce na prowadzenie kampanii wyborczej. Serwisy internetowe mają swoje regulaminy funkcjonowania i podlegają przepisom prawnym, które to są narzędziami do załatwiania takich spraw.

 

Wojciech Zawada

 

Komentarze   

 
+6 #10 Marek 2014-11-25 19:36
Cytuję podatnik Jan:
Cytuję iza:
Faktycznie jest uchwała o kolejnym kredycie. Ciekawa jestem naco te środki poszły i kto ten kredyt poparł wójtowi

Na pewno na kolejne auto strażakom za głosowanie kto to utrzymuje tyle samochodów i widać że tylko ilość a nie jakoś ale daje fojt nasze podatki i za to mu ciemne strażaki klaszczą .

I głosują na niego i jego klakierów. :D :lol:
Zgłoś administratorowi
 
 
+5 #9 darek 2014-11-25 14:55
Cytuję iza:
Faktycznie jest uchwała o kolejnym kredycie. Ciekawa jestem naco te środki poszły i kto ten kredyt poparł wójtowi

środki poszły na łatanie dziury po strefie przemysłowej w miedzyrzeczu od tego roku strefa miała zarabiać i co?
gdzie te obiecywane w kampanii 100 mln ze sprzedaży gruntów strefy przemysłowej ?
Zgłoś administratorowi
 
 
+4 #8 podatnik Jan 2014-11-25 09:18
Cytuję iza:
Faktycznie jest uchwała o kolejnym kredycie. Ciekawa jestem naco te środki poszły i kto ten kredyt poparł wójtowi

Na pewno na kolejne auto strażakom za głosowanie kto to utrzymuje tyle samochodów i widać że tylko ilość a nie jakoś ale daje fojt nasze podatki i za to mu ciemne strażaki klaszczą .
Zgłoś administratorowi
 
 
+10 #7 Piotr 2014-11-25 06:31
Brawo Chłopaki, nasze Chłopaki !
Zgłoś administratorowi
 
 
+8 #6 spr 2014-11-25 00:10
Cytuję iza:
i kto ten kredyt poparł wójtowi

Podobno wszyscy radni oprócz Tadeusza Kusia i Wojciecha Zawady
Zgłoś administratorowi
 
 
+10 #5 iza 2014-11-24 23:58
Faktycznie jest uchwała o kolejnym kredycie. Ciekawa jestem naco te środki poszły i kto ten kredyt poparł wójtowi
Zgłoś administratorowi
 
 
+10 #4 iza 2014-11-24 23:48
Sprawdzałam przed chwila i protokół z tej sesji jest na bip wrzucony 24 listopada tj dzisiaj. Uchwały może są wcześniej na bip bo są przygotowywane przed sesja na której są podejmowane i maja juz je gotowe. Osobiście przeglądam czasem te relacje żeby być na bieżąco bo są tu informacje konkretnie o mazancowicach i najważniejsze z gminy
Zgłoś administratorowi
 
 
+8 #3 ron 2014-11-24 20:28
ok. tylko że na BIP gminy te uchwały były już 15 października...
ostatnia sesja była 14 listopada i o tym trzeba by pisać, np. że radni rzutem na taśme zgodzili się na 2-milionowy kredyt żeby załatać dziurę w budżecie 8)
Zgłoś administratorowi
 
 
+1 #2 Ela 2014-11-24 20:14
no bo to ciągle jednak nas dotyczy i ma wpływ na nasze życie, np. deklaracje przesyłane elektronicznie
Zgłoś administratorowi
 
 
+3 #1 ron 2014-11-24 19:57
bez obrazy, ale po co pisać o czymś co miało miejsce półtora miesiąca temu?
Zgłoś administratorowi
 

Komentowanie dozwolone tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się lub Zarejestruj

Ostatnie komentarze