Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Zebranie wiejskie - relacja

Ocena użytkowników:  / 8
SłabyŚwietny 

Zebranie Wiejskie w Mazańcowicach rozpoczęło się punktualnie o 17:00. Zebranie toczyło się wg obowiązującego dotychczas statutu sołectwa Mazańcowice.

 

Zebranie otworzył sołtys Zdzisław Florek, przywitał zaproszonych gości: Starostę Powiatu bielskiego Andrzeja Płonkę, Wójta Gminy Jasienica Janusza Pierzynę, Skarbnika Gminy Panią Małgorzatę Pietras, Radnego powiatu bielskiego Sławomira Masnego, Radnych Gminy Jasienica Tadeusza Kuś, Franciszka Handzel, Wojciecha Zawadę, Panie dyrektorki szkół w Mazańcowicach Agatę Czaudernę i Iwonę Śliwa oraz innych gości i mieszkańców Mazańcowic.

Sołtys przeczytał projekt planu zebrania:

1. Przywitanie gości, otwarcie zebrania

2. Przedstawienia zatwierdzenia porządku zebrania

2a. (punkt głosowany na zebraniu oddzielnie) Wybór sekretarza –protokolanta zebrania

3. Sprawozdanie z działalności Rady Sołeckiej za lata 2011-2013

4. Dyskusja nad sprawozdaniem

5. Wystąpienie Starosty i Wójta

6. Przedstawienie statutu sołectwa Mazańcowice

7. Dyskusja nad statutem

8. Przegłosowanie uchwały w sprawie zaopiniowania statutu sołectwa Mazańcowice

9. Przedstawienia planu pracy Rady Sołeckiej na rok 2014

10. Przyjęcie planu pracy Rady Sołeckiej na rok 2014

11. Wolne wnioski i zapytania

Przybyli na zebranie złożyli wniosek o odwołanie sołtysa, który został złożony na ręce Wójta. Wniosek nie został przyjęty, gdyż – jak wytłumaczyła Pani sekretarz gminy - obecny statut nie przewiduje możliwości odwołania sołtysa. Złożyli także wniosek o zmianę porządku obrad i dołożenie punktu 4a obejmującego zapytania dotyczące dojazdu do strefy ekonomicznej w Międzyrzeczu. Wniosek - najpierw zgłoszony przez mieszkańca Starego Bielska – został odrzucony przez sołtysa. Ponownie wniosek ten został zgłoszony przez mieszkańca Mazańcowic.

Po tym porządek obrad został przegłosowany przez Zebranie wiejskie.

W następnym punkcie sołtys przedstawił Sprawozdanie z działalności Rady Sołeckiej za lata 2011-2013. Sołtys przedstawił poszczególne wykonane zadania m. in. akcja zima, nakładki na drogi, nawiezienie gresu na drogi gminne, zakup ciągnika i inne. Po tym rozpoczęła się dyskusja na przyjęciem sprawozdania. Nie wyjaśniono braku Zebrań wiejskich przez ostatnie lata. Sołtys mówił o dwóch zwołanych zebraniach Rady sołeckiej, na które zaprosił mieszkańców, ale nie były one Zebraniem wiejskim.

Po tym punkcie dyskutowano na temat remontu drogi. Złożono na ręce Starosty petycję podpisywaną w ostatnich tygodniach przez mieszkańców Mazańcowic. Petycję podpisało 825 mieszkańców. Starosta potwierdził, że nie ma możliwości ograniczenia tonażowego drogi powiatowej, jest ona częścią drogi alternatywnej łączącej S1 z „wiślanką, przez Mazańcowice, Strumień, Chybie. Starosta powiedział, że w chwili obecnej są dwie możliwości wyjazdu ze strefy, w kierunku Zabrzega i w kierunku Mazańcowic. Zanim powstanie strefa, trzeba będzie przebudować drogę od przyszłego ronda do Międzyrzecza. Docelowo trzeba będzie przebudować drogę w kierunku ulicy strumieńskiej w Rudzicy, co powinno rozwiązać problem dojazdu do strefy.

Starosta podał także informacje o remontowanej drodze: szerokość 6 m, chodnik, rowy, ewentualnie ścieżka rowerowa. Także powinna zostać wykonana sygnalizacja świetlna. Starosta potwierdził, że na całym odcinku drogi będzie asfalt „cichy”, tylko na rondzie „głośny”. Dokonano także wstępnych ustaleń umówienia spotkania ze Starostą na temat szczegółów drogi. Spotkanie powinno odbyć się w ciągu miesiąca. Przebudowa drogi zacznie się na wiosnę.

Następnie przemawiał Wójt, odpowiadał na pytania o zakup gruntów po budowę strefy ekonomicznej, przedstawił także cały harmonogram działań wokół strefy ekonomicznej na przestrzeni lat, poszczególne etapy wyłożenia planu do publicznej wiadomości i głosowania Rady Gminy. Przedstawił możliwe zyski gminy po sprzedaży gruntów inwestorom. Powiedział także o wizycie Wiceministra Infrastruktury i Rozwoju Adama Ździebło w Gminie Jasienica.

Wójt odniósł się także do tendencyjności informacji przedstawianych na gminnych portalach informacyjnych, przekazywania tylko części informacji oraz komentarzy na tych portalach. Także sołtys Mazańcowic wyraził ubolewanie z powodu poziomu komentarzy na stronie mazańcowice.net.

Odbyła się także krótka dyskusja na temat funduszu sołeckiego.

Następnie odbyła się dyskusja nad przyjęciem statutu. Odrzucono wszystkie poprawki zgłoszone do sołtysa i przyjęto statut w pierwotnej wersji.

Sołtys zaprezentował plan pracy Rady Sołeckiej. Wójt odniósł się do poszczególnych elementów planu, mówił o punktach, które będą realizowane: dopłata do przebudowy ronda, drogi, remonty dróg, wiata przystankowa, zakup przyczepki do ciągnika. Omówiono także kwestię budowy ośrodka zdrowia w Mazańcowicach oraz remontu i rozbudowy remizy strażackiej.

Poruszono także kwestię progów zwalniających na ulicy Strzelców Podhalańskich. Wójt stwierdził, że jest za mijankami zamiast progów, ponieważ te są niebezpieczne podczas odśnieżania.

Po zapytaniach dotyczących Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego - Wójt podał infromacje, że spłynęło 1800 wniosków o zmiany i muszą one zostać wszystkie rozpatrzone, co powoduje opóźnienie. Problemem także jest fakt, że wszyskie MPZG muszą mieć opinię głównego hydrologa kraju.

Plan pracy Rady Sołeckiej na rok 2014 oraz Sprawozdanie z działalności Rady Sołeckiej za lata 2011-2013 zostaną zaprezentowane na mazancowice.net po dostarczeniu ich przez sołtysa.

 

  • IMG_2537
  • IMG_2538
  • IMG_2539
  • IMG_2545
  • IMG_2559
  • IMG_2582
  • IMG_2585
  • IMG_2586
  • IMG_2599
  • IMG_2600

 

 

Dariusz Kuś

Komentarze   

 
+1 #21 Mazan 2014-02-13 12:44
W dzisiejszej kronice można poczytać o naszym zebraniu
Zgłoś administratorowi
 
 
+2 #20 Mieszkaniec 2014-02-13 12:24
Cytuję Paweł:
Niech mi ktoś powie...co na tym zebraniu robił Pollak?!?!

Ten to naprawdę wszędzie się wciśnie :D

A to to jest ten polak
Zgłoś administratorowi
 
 
+4 #19 Paweł 2014-02-13 10:50
Niech mi ktoś powie...co na tym zebraniu robił Pollak?!?!

Ten to naprawdę wszędzie się wciśnie :D
Zgłoś administratorowi
 
 
+8 #18 Hans Kloss 2014-02-12 00:20
Opis strefy i relacja z zebrania wiejskiego w Mazańcowicach napisana przez Rajmunda Pollaka prokapitalizm.pl/pomoc-unijna-przeznaczona-na-ogolocenie-polski-z-jej-wlasnej-ziemi.html
Ten sam tekst autor umieścił na kilku innych portalach
Zgłoś administratorowi
 
 
+7 #17 Wojciechowski Sławek 2014-02-09 20:19 Zgłoś administratorowi
 
 
+22 #16 Mazańcowian z zebran 2014-02-08 09:25
Cytuję ACzech:
czy jest ktoś kto z miliona słów wójta Pierzyny potrafiłby napisać co on tak naprawdę powiedział mieszkańcom? Jakie konkrety wyjaśnił? co dzięki niemu zebranie ustaliło?

Nic a nic pogadał chłop małorolny połaził między ławkami jak wiejski artysta a lud się śmieje
Zgłoś administratorowi
 
 
+26 #15 traktor 2014-02-07 10:17
Cytuję Maria:
Do "miwszkaniec"
nie wiedziałem ,że istnieje coś takiego jak" puk do traktora" ???

Zamiast puk dać łopatę i maryśka jedzie po chodnikach zamiast pługa
Zgłoś administratorowi
 
 
+27 #14 rolnik 2014-02-07 08:43
Ciągnik 30 nadaje się do orania baronowania może pociągnąć przyczepę ale do odśnieżania chodników i podjazdów juz nie z uwagi na starą konstrukcje i brak przedniego napedu
Zgłoś administratorowi
 
 
-15 #13 Maria 2014-02-07 08:19
Do "miwszkaniec"
nie wiedziałem ,że istnieje coś takiego jak" puk do traktora" ???
Zgłoś administratorowi
 
 
+24 #12 Ob 2014-02-07 07:28
Cytuję miwszkaniec:
Zakup tego ciągnika to głupota całej rady sołeckiej gminy mają małe ciągniki z przodu puk do odśnieżania chodników mała przyczepka na śmieci ale widać głupotę ludzką i całe bagno w Mazańcowicach a szczególnie jednego najmądrzejszego w radzie co pozjadał wszystkie barany i tak myśli a ciągnik będzie chyba obrabiał jego pole.

Następne rozrzutnej gminy ciągnik służbowy musi mieć wkładkę od starosty badania psych i normalne kierowcy same koszty a na mały tylko karta motorowerowa rowerowa tak nikt o tym nie myślał jak zawsze.
Zgłoś administratorowi
 
 
+23 #11 miwszkaniec 2014-02-07 07:09
Zakup tego ciągnika to głupota całej rady sołeckiej gminy mają małe ciągniki z przodu puk do odśnieżania chodników mała przyczepka na śmieci ale widać głupotę ludzką i całe bagno w Mazańcowicach a szczególnie jednego najmądrzejszego w radzie co pozjadał wszystkie barany i tak myśli a ciągnik będzie chyba obrabiał jego pole.
Zgłoś administratorowi
 
 
-9 #10 Leon 2014-02-07 07:00
Cytuję osiedlonu niedawno:
Szanowni Panstwo Po 3 latach dowiedziałem się i zapamiętałem że mamy traktor który stoi na posesji a dróznik jezdzi cinkeczenmtem z przyczepa jaki on biedny chłop , że budują strefe bez dojazdu i inwestorów branza elekktroniczna ale cicho sza bo mnie zamkna twierdzi Cesarz ...

Przeraża mnie ta zaciekłość, hejterstwo i oderwanie od rzeczywistości. Jeśli powiedziane było, że zakupiono ciągnik bez odpowiedniego haka (a jest to możliwe) i że ten hak będzie, to moim zdaniem należy takie wyjaśnienie przyjąć do wiadomości i w odpowiednim momencie władzę rozliczyć (np. w wyborach) z tego czy ów hak jest i jak ciągnik jest wykorzystywany. A to że w umowach mogą być klauzule poufności to też rzeczywistość 21 wieku.
Zgłoś administratorowi
 
 
+38 #9 Jarek 2014-02-06 07:26
Cytuję dziwne:
A ja uważam że wszyscy wyszli bo wójt zaczął swoje długie wywody których się nie da słuchać na dłuższą metę. Ludzie nie chcieli mu nadać to po prostu wyszli. Specjalnie przedłużył mowe lawki na auli chyba też celowo nie mają oparc i plecy szybko bola. Zamiast wysłuchać mieszkańców to tylko gada nie wiadomo o czym dziękuję ja na zebranie juz nie przyjdę strata czasu. Tylko czy to my jesteśmy dla władzy czy ona dla nas?

Kiedyś były zebrania w OSP wygodne krzesła a teraz marny lud do małych ławeczek szlachta wygodnie wysoko siedzi tak was traktują nasze marnoty następny raz na zebranie to pójdzie tylko rodzina sołtysa i radnych i lud który nie kuma.
Zgłoś administratorowi
 
 
+37 #8 osiedlonu niedawno 2014-02-06 06:35
Szanowni Panstwo Po 3 latach dowiedziałem się i zapamiętałem że mamy traktor który stoi na posesji a dróznik jezdzi cinkeczenmtem z przyczepa jaki on biedny chłop , że budują strefe bez dojazdu i inwestorów branza elekktroniczna ale cicho sza bo mnie zamkna twierdzi Cesarz że w Porąbce śa 2 zebrania w roku u nas raz na 3 lata wyszedłem w polowie nigdy u nas nie będzie dobrze jak tak będziemy traktowani to wyjscie do ludzi zza stołu to chwyt obronny na zebraniach nie ma bariery pomiedzy władzą a mieszkancami trzemu się pan tak trzymie tego stołka panie P? to jest pytanie na które pewnie nie chce szanowny pan żeby ktos kiedyś znaŁ ODPOWIEDZ niech pan to przeczyta nikt pana nie obraża w tym wpisie a sołtys jest aktywny raz na 3 lata jak się wybory zblizają miłego dnia pozdrowienia dla władz i mieszkanców naszego sołectwa
Zgłoś administratorowi
 
 
+37 #7 Kazek 2014-02-06 06:23
Cytuję obecny na zebraniu:
Kilka uwag: Jeżeli pad wniosek o odwołanie sołtysa, który spotkał się z oklaskami sali, to pan Florek, gdyby miał honor albo by sam zrezygnował albo poddał pod głosowanie mimo wszystko. Druga sprawa to nikt tak naprawdę nie odpowiedział na pytania mieszkańców, tylko rozmyli temat i gadali głupoty. Pan wójt celowo zabrał głos, tak jak go na szkoleniach nauczyli wyszedł do ludzi i zrobił szopkę w czasie której dużo ludzi wyszło, a ci co zostali mieli już kompletnie dość i papkę z mózgu, i celowo było to zebranie tak przygotowane.

Pomylił zebrania w sobotę strażakom może wciskać takie głupoty że im kupił auto i tylko dzięki mnie to jego zasrany obowiązek a to my kupili za nasze podatki a nie on tam mu marnoty będą klaskać i się lizać raz byłem na tym zebraniu i nic tylko płakać on pasuje do tego poziomu nie na zebranie wiejskie HAŃBA
Zgłoś administratorowi
 

Komentowanie dozwolone tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się lub Zarejestruj

Ostatnie komentarze