Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

OSP Mazańcowice

Ocena użytkowników:  / 5
SłabyŚwietny 

26 lutego 1899 roku zebrał się komitet organizacyjny, by opracować statut towarzystwa ochotniczej straży ogniowej w Mazańcowicach. Statut ten został opracowany i z tą datą wydany drukiem. Dokument ten stał się podstawą by 23 marca 1899 roku Cesarsko - Królewski Sąd Krajowy w Opawie zatwierdził na mocy ustawy - pod liczbą 4658 zatwierdza statut i założycieli. Członkami założycielami Towarzystwa byli: Jan Fuchs, Franciszek Kominek, Franciszek Borgel, Jendrzej Homa, Jan Brożek, Jerzy Lenert, Jan Keswon, Franciszek Polak.

Pierwsze zebranie Towarzystwa odbyło się 23 kwietnia 1899 roku, w czasie którego wybrano pierwszy zarząd. Prezesem został Franciszek Borgiel-Gospodzki zaś komendantem Franciszek Fuchs.

W roku 1903 zostaje oddana do użytku nowa strażnica oraz poświęcona zostaje figura świętego Floriana. Od 16 sierpnia 1908 roku Towarzystwo posiada już dwie strażnice, wyposażone w sikawki konne, strażnica nr l naprzeciw budynku 198 oraz strażnica nr II na Kopcu a także dwie sikawki ręczne.

Jednostka niosła pomoc ilekroć była ona gdziekolwiek potrzebna i rozwijała swoją bazę sprzętową jak i umiejętności. W 1936 roku przekazano i poświęcono do użytku wóz rekwizytowy.

Po wybuchu II wojny światowej okupacyjne władze Hitlerowskie w Mazańcowicach zakazują działalności wszystkich Polskich organizacji w tym również ochotniczej straży pożarnej. Jest to czas, w którym działa organizacja pod nazwą "Feuewehr Matzdorf' pod wyłączną komendą komisarycznie mianowanego przez władze Hitlerowskie komendanta; oparta ona była na obowiązkowym zaciągu do straży ogniowej.

Po tym smutnym okresie nastaje dzień 11 lutego 1945 roku - pierwszy dzień wolności dla mieszkańców Mazańcowic. Już 16 lutego 1945 roku w szkole obok kościoła zbierają się mieszkańcy by tworzyć zręby władzy gminnej. Przygotowano spis obywateli, którzy zająć się mieli organizacją całokształtu życia gminy - a więc szkolnictwa, handlu oraz straży pożarnej. Reorganizację ochotniczej straży pożarnej po wyzwoleniu przeprowadzili druhowie: Andrzej Łaszczok (I prezes po wyzwoleniu), Antoni Łaszczok (I po wyzwoleniu naczelnik), Franciszek Tomiczek (sekretarz), Franciszek Lorenc (dowódca II kompanii), Józef Kotas, Rudolf Kopczek (członek zarządu), Józef Machalica (skarbnik). Ponadto do pierwszego zarządu po wyzwoleniu weszli Władysław Nawalany (dowódca I kompanii), Adamiec Józef (Gospodarz).

2 sierpnia 1953 roku zostaje poświęcony i oddany do użytku samochód pożarniczy "Dodge". Staraniem ówczesnych władz jednostki sesja Gromadzkiej Rady Narodowej w Mazańcowicach na posiedzeniu w dniu 24 stycznia 1957 roku zatwierdza skład Pierwszego Komitetu Budowy Domu Strażaka w Mazańcowicach, który po wielu latach starań doprowadza do tego, że w dniu 18 czerwca 1961 zostaje wmurowany kamień węgielny i akt erekcyjny w fundamenty domu strażaka. Aktu wmurowania dokonali honorowy prezes powiatowy ZOSP d-h inspektor Klemens Matusiak i prezes powiatowego zarządu OSP d-h mgr. Antoni Kobiela.

W roku 1962 jednostka nabywa kolejny samochód GMC, który przerabia na beczkowóz. 6 sierpnia 1967 roku odbywa się uroczyste przekazanie nowego domu strażaka.

Trzy lata po oddaniu strażnicy otrzymujemy samochód "Star 25" przekazany przez Zarząd Powiatowy OSP w Bielsku Białej.

W historii naszej jednostki są również chwile które wspominamy w zadumie i ze smutkiem. Druhna Halina Dzida w czasie akcji ratowniczej mającej miejsce podczas pożaru rafinerii nafty w Czechowicach dnia 26 czerwca 1971 roku, niosąc pomoc, składa najwyższą z możliwych ofiar - ofiarę własnego życia. Jej heroiczna postawa na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Od roku 1977 organizuje się memoriały im. Haliny Dzida - zawody sportowo - pożarnicze dla drużyn młodzieżowych okolicznych jednostek.

17 października 1976 roku jednostka nasza otrzymuje ufundowany przez społeczeństwo sztandar jako dowód uznania za trud i pracę, ofiarność i zaangażowanie w pełnieniu zaszczytnej służby. Sztandar ten zostaje poświęcony 17 maja 1981 roku przez ks. Kazimierza Walę - proboszcza naszej parafii. W setną rocznicę powstania OSP społeczeństwo Mazańcowic ufundowało nowy sztandar, który został poświęcony 7 sierpnia 1999 również przez proboszcza Kazimierza Walę.

W roku jubileuszu 85-lecia zakończona zostaje rozbudowa zaplecza naszej remizy i budynek ten otrzymuje wygląd jak w dniu dzisiejszym.

Okres ostatnich lat to normalne funkcjonowanie jednostki tego typu bez większych zawiłości losowych. Jednostka działa i wypełnia statutowe obowiązki niesienia pomocy, stale uzupełnia i modernizuje bazę sprzętową oraz podnosi swoje umiejętności. W tym okresie wymieniono w roku 1985 GLM-Żuk, w 1986 GBM-Star 66, w 1990 GBA-Star 244, w 1998 GBA Magirus, GCBA 6/32 Jelcz, w 2004 GLM Iveco, w 2006 GBA Iveco, w 2007 GCBA Magirus, w 2011 GLM Ford Transit.

Dnia 27 września 2013 roku OSP Mazańcowice wzbogaciła się o nowy wóz GCBA MAN TGM 18.340.

Jednostka włączona jest do Krajowego Systemu Ratowniczego, co uważamy za swoiste wyróżnienie i uznanie naszej pracy. Członkowie naszej jednostki działają w strukturach gminnych i powiatowych  ZOSP RP.

Jednostka nasza posiada założoną 4 grudnia 1983 roku Orkiestrę Dętą. Ponadto w strukturach naszej jednostki działa od kilku łat zespół wokalno -instrumentalny "FlRE BAND"

 

 

Źródło http://ospmazancowice.pl/

Komentowanie dozwolone tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się lub Zarejestruj